تبلیغات
سفتجان

سفتجان
نویسندگان
لینک های مفید
<

بوی خوش دهان روزه ‏دار

از امام صادق (سلام‏ الله‌علیه) نقل شده است كه فرمود: «أوحی الله تبارك وتعالی إلی موسی علیه‏ السلام: ما یمنعك من مناجاتى؟ قال: یا ربّ أُجلّك عن المناجات لِخَلوُف فم الصائم فأوحی الله عزّ وجلّ إلیه یا موسی لَخَلوُفُ فم الصائم أطْیب عندى من ریح المسك»  خداوند به حضرت موسی وحی فرستاد، كه چرا با من مناجات نمی ‏كنی؟ عرض كرد: خدایا روزه ‏دارم و در حال روزه، دهان خیلی معطّر نیست. خداوند فرمود: ای موسی! بوی دهان روزه ‏دار پیش من از مشك خوشبوتر است.
انسان مگر نمی ‏خواهد در آن عالم مُطیّب و معطّر باشد، آنجا كه دیگر سخن از آهو و نافه آهو نیست كه عطری داشته باشد. آنجا روزه است كه انسان را معطّر می‏كند. باطن روزه به صورت عطر ظهور می‏كند، آن هم در سطح بدن و اما مافوق آن را خدای سبحان می ‏داند كه چیست.
از امام صادق (سلام ‏الله‌علیه) نقل شده كه، اگر كسی در روز گرمی روزه بگیرد و تشنه شود، خدای سبحان هزار فرشته را موكّل می‏كند تا چهرهٴ او را مسح كنند و تا هنگام افطار به او بشارت دهند و هنگام افطار خداوند (عزّ وجلّ) می‏فرماید: «ما أطیب ریحُك وروْحك! یا ملائكتى أشهِدوا أنّى غفرت له»  عجب معطری و چه بوی خوبی داری! فرشتگان من شاهد باشید كه من او را آمرزیدم.
باطن روزه انسان را به آنجا می ‏رساند كه مخاطب خدا قرار می‏گیرد، اگر تا كنون می ‏گفت «یا الله» از آن به بعد، خداوند می ‏فرماید: «یا عبدى». اگر خداوند سبحان چیزی را به عظمت بستاید، دیگر نمی ‏شود آن را به نافهٴ آهو تشبیه كرد. «فإنّ المسْك بعضُ دم الغزال» مشك، كه بعضی از خون غزال است، با عطری كه خدای سبحان از آن تعریف می‏ كند قابل قیاس نیست.
از سوی دیگر در چند جای قرآن كریم آمده است كه فرشتگان، هنگام مرگ به صورت و پشت عدّه‏ ای می‏زنند!: ﴿یَضربون وُجوههم وأدبارهم﴾ .مرحوم شیخ محمدعلی شاه آبادی، استاد امام خمینی (رضوان‏ الله تعالی ‏علیهما) در علوم عرفانی كتابهای نافعی دارند؛ یكی از آن كتابها، «شذرات المعارف» است. در این كتاب می ‏فرمایند: گروهی كه هنگام مرگ، مضروب فرشتگان واقع می‏شوند كسانی هستند كه در دنیا كاری را فراهم و تحصیل نكردند. ملائكه‏ ای كه موكّل دنیا هستند محكم به پشت او می‏زنند، كه وقتت در دنیا تمام شده، از این جا بیرون برو. فرشتگانی كه موكّل آن عالم‏ اند، می ‏بینند این شخص با دست خالی و روی سیاه می‏ آید، به صورت او می‏زنند كه عمری در دنیا بودی چرا با دست خالی آمدی ؟

برگرفته از کتاب حکمت عبادات حضرت آیت الله جوادی آملی،
طبقه بندی: عمومی، 
[ پنجشنبه 29 تیر 1391 ] [ 12:30 ق.ظ ] [ قاسم وفادار ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


لینک های مفید
<بلاگ">ایران اسکین
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب